Ziarna zbóż, rzepaku czy kukurydzy przeznaczone do suszenia dostarczane są do segmentu zasypowego suszarni od góry przy pomocy zewnętrznego urządzenia transportowego. Wypełnia ono wszystkie segmenty chłodzące i suszące, oraz w znacznej części segment zasypowy, tworząc w nim pryzmę.
Powietrze podgrzane przez piec grzewczy do określonej temperatury wciągane jest przez wentylatory wyciągowe do kanału ciepłego powietrza, następnie wpływa pod daszki wlotowe każdego segmentu suszącego. Powietrze, przechodząc przez warstwę ziarna, odbiera od niego wilgoć i dostaje się pod daszki wylotowe o osiach przesuniętych w stosunku do osi daszków wlotowych. Daszkami wylotowymi wilgotne powietrze trafia do kanału chłodnego powietrza, z którego wentylatory wyciągowe wyprowadzają je na zewnątrz. Taki proces suszenia ziarna przebiega na wszystkich poziomach suszących kolumny.
Zasypywane od góry ziarno przemieszcza się w dół i przechodząc pomiędzy daszkami jest ogrzewane oraz suszone. Po przejściu ziarna przez wszystkie segmenty suszące kolumny trafia do sekcji chłodzącej, w której przez ziarno przepływa zimne powietrze o temperaturze otoczenia obniżając jego temperaturę prawie do temperatury otoczenia. Po schłodzeniu materiał suszony przemieszcza się do elementu wybierającego. Wydajność wybierania można precyzyjnie regulować od kilku kilogramów do kilkudziesięciu ton na godzinę. Daje to możliwość precyzyjnego dostosowania przepływu ziarna przez suszarnię tak, aby jego wilgotność końcowa była właściwa.
W elemencie wybierającym znajduje się mechanizm półek przesuwnych, pozwalających na przesypanie się ziarna do leja, skąd wysypuje się ono na zewnątrz suszarni do ciągu urządzeń transportowych, które przenoszą je najczęściej do magazynów, do silosów spedycyjnych lub do dalszej obróbki.
Główna komora zasypowa
Na tym poziomie znajdują się również czujniki poziomu zasypu szuszarni MAX. i MIN. Czujniki utrzymują prawidłowy zasyp suszarni oraz sterują urządzeniami zasypowymi suszarni
Odpowiednio dobrany wentylator lub wentylatory wyciągowe.
Moc wentylatora lub wentylatorów jest dobierana w zależności od poziomów (wysokości) suszarni. Siła ciągu musi zapewniać prawidłowy przepływ powietrza. Do prawidłowej pracy wentylatorów stosuje się przemienniki czestotliwości, które regulują prędkość obrotową wentylatorów.
Odpowiednie oprzyrządowanie steruje procesem prawidłowej pracy wentylatorów i równomiernego podawania powietrza w zależności od parametrów panujących w suszarni.
Czujnik temperatury oraz czujnik bezpieczeństwa
Czujnik Tb (termostat bezpieczeństwa) wrazie przekroczenia temperatury jest odpowiedzialny za wyłączenie palnika liniowego
Właz umożliwia przejście na drugą stronę suszarni
Jeden właz serwisowy umożliwia wejście do komory zasypowej.
Drugi właz serwisowy umożliwia wejście do kanału wyciągowego.
Otwór zasypowy suszarni SD
W tej sekcji znajdują się czujniki pod wentylatorami
Czujnik pomiaru temperatury i czujnik wilgotności
Wlot pod daszki górnej sekcji suszącej
Wlot pod daszki środkowej sekcji suszącej
Wlot pod daszki dolnej sekcji suszącej
Kanał wyciągowy z podestem obsługowo serwisowym
Kanał wylotowy ciepłego powietrza z recyrkulacją
Odzysk ciepłego powietrza
W kanale znajduje się wentylator o dużej mocy recyrkulacyjny.
W konstrukcji kanału znajduje się też urządzenie odpylające zbierające drobne zanieczyszczenia, pyły.
Palnik na gaz
Właz spełnia dwie funkcje
Stanowi przejście do dolnych komór oraz daje dostęp do zimnego powietrza potrzebnego do schłodzenia ciepłego ziarna
Daszki chłodzące
Ostatnie poziomy daszków sa odpowiedzialne za wychłodzenie ziarna do temperatury zewnetrznej.
Daszki suszące
Element składa się z elementu wysypowego z lejem wysypowym
Wejście serwisowe do komory z palnikiem liniowym
Odprowadzenie drobnych zanieczyszczeń na zewnątrz.
Ostatnie poziomy daszków są odpowiedzialne za wychłodzenie ziarna do temperatury zewnetrznej.
Wejście serwisowe do kanału recyrkulacyjnego
Odpowiednio dobrany wentylator lub wentylatory wyciągowe.
Moc wentylatora lub wentylatorów jest dobierana w zależności od poziomów (wysokości) suszarni. Siła ciągu musi zapewniać prawidłowy przepływ powietrza. Do prawidłowej pracy wentylatorów stosuje się przemienniki czestotliwości, które regulują prędkość obrotową wentylatorów.
Odpowiednie oprzyrządowanie steruje procesem prawidłowej pracy wentylatorów i równomiernego podawania powietrza w zależności od parametrów panujących w suszarni.
Podesty pomocnicze, drabiny, barierki ochronne itp. zabezpieczenia
W miejsce suchego ziarna, przychodzi ziarno wilgotne. Podczas operacji odsuwania półek przesuwnych, wentylatory wyciągowe automatycznie obniżają swoje obroty, zmniejszając tym samym ilość wyciąganego powietrza, co przeciwdziała wydostawaniu się zanieczyszczeń z komory osadczej i pozwala im samoczynny opad na dno komory. Po chwili wentylatory automatycznie zwiększają wydajność, proces ten jest powtarzany cyklicznie. Dodatkowo na komorze osadczej wentylatory znajdują się w zabudowanej komorze z tłumikami hałasu, co czyni ją jedną z najcichszych najmniej pylących suszarni na rynku.
Zachęcamy Państwa do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego w sprawie SUSZARNI SD. Służymy doradztwem w wyborze i konfiguracji asortymentu. Nasi eksperci wytłumaczą wszelkie sprawy techniczne związane z produktami firmy AG-PROJEKT.