Przenośniki ślimakowe korytowe typu PSK, produkowane przez firmę AG-PROJEKT, to urządzenia transportu poziomego (ew. przy nachyleniu przenośnika do 20° od poziomu) przeznaczone do przenoszenia materiałów sypkich takich jak:
  Przenośniki typu PSK znajdują zastosowanie w magazynach zbożowych, w mieszalniach pasz lub w zakładach młynarskich i służą głównie do wyładunku ziarna z suszarni lub z silosów zbożowych lejowych oraz płaskodennych (wówczas usytuowane są w kanale fundamentu silosu).
W ofercie AG-PROJEKT występują 3 typoszeregi przenośników typu PSK:
  Przenośniki ślimakowe typu PSK, oferowane przez firmę AG-PROJEKT, standardowo wykonane są z blachy ocynkowanej wysokiej jakości. Urządzenia te posiadają konstrukcję modułową i pozwalają na przenoszenie materiału na odległość 0,8–12,3 m (model PSK-250) i 0,8-13,3 m (pozostałe 2 modele). Wewnętrzna powierzchnia koryta przenośnika typu PSK, na całej swej długości, jest standardowo wyłożona materiałem trudnościeralnym PE-UHMW, co wydłuża żywotność urządzenia oraz zmniejsza uszkodzenia przenoszonego materiału, hałas i zużycie energii elektrycznej. Dłuższa ślimacznica przenośnika PSK łożyskowana jest co 5 m, co zapobiega zbyt szybkiemu zużyciu wyłożenia z tworzywa PE-UHMW.
  Wszystkie elementy urządzenia są łączone za pomocą galwanizowanych połączeń śrubowych w klasie wytrzymałości 8.8, co ułatwia montaż, demontaż i obsługę techniczną ślimaka.
Przenośniki ślimakowe typu PSK, standardowo, wyposażone są w wyłączniki krańcowe do sygnalizowania faktu przepełnienia urządzenia w efekcie jego przeciążenia lub innego zdarzenia awaryjnego. Na życzenie klienta, przenośniki PSK mogą być wyposażone w przewody zasilające i sterownicze podłączone do nowej lub istniejącej szafy sterowniczej.
  Opcjonalnie, przenośnik ślimakowy typu PSK może być wykonany w wersji przeciwwybuchowej (zgodnie z dyrektywą ATEX) do pracy do pracy na obiekcie zagrożonym wybuchem, przy wykorzystaniu napędów w wersji EX oraz paneli, zaworów lub innych zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Przenośniki ślimakowe korytowe typu PSK są wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i posiadają wszelkie niezbędne dokumenty dopuszczające urządzenie do eksploatacji.
Sprawdź też: przenośniki zgrzebłowe; kosze zasypowe; przenośniki kubełkowe.
Model PSK
Jako napęd przenośnika typu PSK stosowany jest motoreduktor, odpowiednio dobrany pod względem mocy i obrotów wału wyjściowego, a składający się z silnika elektrycznego i przekładni ślimakowej.
W przypadku braku możliwości wysypu materiału z przenośnika PSK i nagromadzenia się jego w ograniczonej przestrzeni nad wysypem, nastąpi uniesienie się klapy przepełnienia i zadziałanie wyłącznika krańcowego (pełniącego funkcję czujnika napełnienia). Sygnał od wyłącznika krańcowego spowoduje zatrzymanie urządzenia i pozostałych urządzeń linii technologicznej, poprzedzających dany przenośnik.
Zastosowanie, na wewnętrznej powierzchni całej długości koryta przenośnika PSK, wyłożenia z trudnościeralnego polietylenu PE-UHMW zwiększa trwałość urządzenia i zmniejsza stopień uszkodzenia przenoszonego materiału, hałas oraz zużycie prądu.
Otwór elementu zasypowego przenośników typu PSK-250 i PSK-315 (wydajność do 60 t/h) posiada średnicę Ø200, a przenośników typu PSK-350 (wydajność do 100 t/h) posiada średnicę Ø250. Elementy zasypowe można montować na całej długości koryta urządzenia, nakładając je na pokrywy przenośnika.